Březen 2006

Ring

26. března 2006 v 18:26 | Dying
Bojíte se v kině rádi a dáváte přednost hrůze spíše psychologicky nuancované a zvolna gradující než založené na šoku a litrech krve? Pokud ano, neměl by vás zklamat film Kruh (2002), který na základě stejnojmenné knihy japonského spisovatele Koji Suzukiho (1989) a její filmové adaptace (Ringu, 1998, r. Hideo Nakata) natočil režisér Gore Verbinski. Zmiňované předlohy jsou u nás zatím neznámé, o to bezprostředněji budeme vnímat jejich americký remake.
Hlavní hrdinka, novinářka Rachel, objasňuje záhadnou smrt své neteře Katie. Pátrání ji dovede k neznámé videokazetě, po jejímž promítnutí zazvoní telefon, v němž ženský hlas Rachel oznámí, že do sedmi dnů zemře. Hrdinka brzy pochopí, že nejde o žert a hledá oporu u svého bývalého přítele Noaha, který by měl ochránit nejen ji, ale i jejího synka Aidana. Hra s časem začíná a na jejím konci bude život, nebo smrt...
Vyprávění Kruhu je výborně rytmizováno časovým zasazením příběhu do jednoho týdne. Zatímco dny ubíhají pro hrdinku stále rychleji, ve filmu je jejich popisu věnován stále větší prostor, aby si divák mohl vychutnat kýžené strašení, které se zakládá na prolínání "světa" videonahrávky se světem vezdejším. Samotná videokazeta ze všeho nejvíce připomíná experimentální film. Tajemná žena v zrcadle a muž v okně, dlouhý žebřík vedoucí neznámo kam, holčička s vlasy sčesanými přes obličej, maják, studna a uhynulí koně na pobřeží. Realistické obrazy se občas proměňují do abstraktních vzorů zrnící obrazovky, připomínajících obrovskou masu pohybujících se lidských těl. Výjevy z videokazety mají velmi zvláštní atmosféru, která vyvolává mrazení a přitahuje současně; rozhodně patří k nejlepším částem filmu. Ve filmu Kruh zůstává mnoho motivů nedopovězeno, v čemž můžeme spatřovat i záměr, jak dát divákovi prostor k spolupřemýšlení a spoluprožitku příběhu.
Režisér Gore Verbinski (natočil komedii Hon na myš a dobrodružný snímek Mexičan) obsadil do role Rachel herečku britsko-australského původu Naomi Wattsovou, která se zapsala do širšího povědomí diváků zejména filmem Mulholland Drive (2001), kde ji režisér David Lynch naučil krásně se před kamerou bát. Její tvář s pečlivě upravenými plavými vlasy a široce otevřenýma očima je vynikajícím senzorem pro filmovou hrůzu. Bojíme-li se při sledování Kruhu i my, je to z velké části i její zásluha. Z dalších herců stojí za zmínku častý představitel bizarních postav Brian Cox v roli otce holčičky Richarda Morgana a malý David Dorfman jako Rachelin syn Aidan, schopný komunikovat se záhrobním světem. Snad právě kvůli němu se Kruhu dostalo efektního označení jako nejděsivější film od Šestého smyslu (1999).
V čem spočívá ona děsuplnost? Jistě, je zde holčička Samara, která jako jediná má klíč k mystérii Kruhu. Jsou tu vizuální efekty a působivá hudba Hanse Zimmera. Především ale působí motiv videokazety. Věci, kterou v dnešní době máme téměř všichni doba a u které by nás sotva napadlo, že může šířit zlo. V zobrazování hrůzy tedy došlo k posunu. Není už zapotřebí slizovitých monster, stačí mít propracovaný scénář a pečlivě navozovat atmosféru, jak to kdysi dělal klasik filmového hororu Alfred Hitchcock. Verbinski se k němu ostatně v několika záběrech otevřeně hlásí, např. záběrem na kruhový odtok ve sprše (narážka na Hitchcockovo nejslavnější dílo Psycho).

Kruh je inteligentně natočený film, které nenabízí nic víc než zábavu. Z toho důvodu si nemyslím, že způsobí takovou revoluci jako jeho originál, který se stal zakládajícím dílem japonského psychohororu, tzv. J-hororu. Vzhledem k věku svých hrdinů si jistě najde příznivce zejména mezi mladšími diváky, kteří pravděpodobně i lépe přijmou jeho diskutabilní závěr. Jako u jednoho z mála snímků vyzní možná lépe na televizní obrazovce než v šeru promítacího sálu.

Návod Pro Sebevraha Začátečníka

26. března 2006 v 18:04 | Dying

Pokyny pro sebevraha - začátečníka

1. Oběsím se doma na háku od lustru. (Bydlím-li sám, nezapomenu zavřít plyn a otevřít okno - kdo to má pak čuchat, po měsíci. Volím dostatečně dimenzovaný hák a lano, není nic horšího, než když se sebevražda promění na distorsi kotníku. Hubu si přelepím leukoplastí, abych nepoblil toho, kdo mě bude odřezávat).

2. Pokud nemám hák, nebo se utrhnu, dojdu se oběsit na půdu na trám. (židli ssebou a nezamykám se, aby policie nemusela vyrážet dveře - zejména to platí u těch starejch plechovejch protipožárních)

3. Pokud bydlím v paneláku, kde není půda, tak skočím z okna. (Padám zásadně mimo hlavní chodecké trasy a na asfalt, abych se havranům líp seškraboval. K zemi se přibližuji po hlavě, aby to bylo tutový a abych neplýtval financemi na zdravotnictví)

4. V přírodě se věžím na místě z dálky viditelném.(není nic horšího, než jeden oběšenej a pod ním tři důchodkyně, který šlehlo, když se jim v úrovni očí znenadání zhouply nohy - to je pak strašnýho papírování)

5. Skok z mostu (Volím dostatečně vysoký most - např. Nuselák - a skáču v noci a rychle. Nedělám to napínavý hodinovou přípravou a konzultací s psychologem a policíí, protože vím, že i oni nemají čas na zbytečný krafání. Při pádu hlasitě řvu, aby chodci v dopadišti mohli včas uskočit. Pokud mám čas, rozprostřu na místo dopadu igelitovou plachtu, případně si před skokem obléknu igelitový pytel. Ani havrani nemají času nazbyt)

6. Zastřelím se (Volím potřebnou ráži a druh střeliva - nepředimenzovávám, ale taky nejsem krkna - a vybírám si spolehlivou zbraň, kterou si vyzkouším. Ostatně je to naposledy v životě a dělám to pro sebe tak můžu bejt trochu haur a nebudu přece sám na sobě šetřit. Volím trasu z ucha do ucha, nebo ústy směrem dozadu. Zásadně se nestřílím zpod brady nahoru, mozek rozcáknutý na stropě se blbě sloupává, prostřelenej prkennej strop a zastřelená bába o patro vejš taky nasere.)

7. Přejedu se vlakem (Hlavu mezi koleje, tělo ven, aby mě nemuseli pracně odmotávat z nápravy lokomotivy. Volím tratě s pomalu jedoucími vlaky a zásadně se vyhýbám tratím rychlíkovým. Policie má důležitější úkoly, než sběr a kompletaci osob na trase Praha - Havlíčkův Brod a pod.)

Obecné zásady:

** Vždy mám u sebe doklad totožnosti, u destruktivních metod navíc štítek z odolného materiálu s rodným číslem. Vážím si práce kriminálky a tudíž jí usnadním identifikaci

** Nechám vlastnoručně psaný dopis na rozloučenou, čímž vyvrátím podezření z násilné smrti. Pokud dopis nemám komu dát,odesílám jej doporučeně policejní složce místně příslušné dle místa sebevraždy. V případě přejetí vlakem místně příslušnému útvaru železniční policie, pokud nevím, kam až dojedu, tak útvaru, v jehož působnosti je konečná stanice vlaku, kterým se nechám rozjet. Vždy řádně popíši místo sebevraždy, ve složitějších případech, nebo při nepřehledném terénu přiložím náčrtek.

** Volím takové místo, kde mne najdou, než budu smrdět, nebo adekvátní jiná opatření - např v zimě když mrzne.

** Volím takové místo, kam může zajet osobní automobil a funebrácká Avia. Nejsem paša, aby se se mnou někdo tahal ještě po smrti.

** Nevolím různé avantgardní metody - rozpuštění v kyselině, převálcování a pod.- jelikož jsem si vědom, že tyto nestandardní metody se hůře objasňují a nekomplikuji tak jiným jejich práci.

Photos

26. března 2006 v 13:24 | Dying |  NIRVANA

All Star

25. března 2006 v 18:23 | Dying

Nirvana - In Utero

25. března 2006 v 1:35 | Dying
Serve the Servants

Teenage angst has paid off well
Now I'm bored and old
Self-appointed judges judge
More than they have sold

If she floats than she is not
A witch like we had thought
A down payment on another
One at salem's lot

Serve the servants - Oh no (x4)

That legendary divorce is such a bore

As my bones grew they did hurt
They hurt really bad
I tried hard to have a father
But instead I had a dad

I just want you to know that I
Don't hate you anymore
There is nothing I could say
That I haven't thought before

Serve the servants - Oh no (x4)

That legendary divorce is such a bore

Serve the servants - Oh no (x7)

That legendary divorce is such a bore

Scentless Apprentice

Like most babies smell like butter
His smell smelled like no other
He was born scentless and senseless
He was born a scentless apprentice

Go away - get away, get a-way

Every wet nurse refused to feed him
Electrolytes smell like semen
I promise not to sell your perfumed secrets
There are countless formulas for pressing flowers

Go away - get away, get a-way

I lie in the soll and fertilize mushrooms
Leaking out gas fumes are made into perfume
You can't fire me because I quit!
Throw me in the fire and I won't throw a fit

Go away - get away, get away, get away, get away, get away, get a-way

Heart-Shaped Box

She eyes me like a Pisces when I am weak
I've been locked inside your Heart-Shaped box for weeks
I've been drawn into your magnet tar pit trap
I wish I could eat your cancer when you turn back (Alt: ... when you turn black)

Hey! Wait!
I've got a new complaint
Forever in debt to your priceless advice
Hey! Wait! (Alt: Hate! Haight!)
I've got a new complaint
Forever in debt to your priceless advice
Hey! Wait!
I've got a new complaint
Forever in debt to your priceless advice
Your advice

Meat-eating orchids forgive no one just yet
Cut myself on angel's hair and baby's breath
Broken hymen of your highness I'm left back
Throw down your umbilical noose so I can climb right back

Hey! Wait!
I've got a new complaint
Forever in debt to your priceless advice
Hey! Wait!
I've got a new complaint
Forever in debt to your priceless advice
Hey! Wait!
I've got a new complaint
Forever in debt to your priceless advice
Your advice

She eyes me like a pisces when I am weak
I've been locked inside your Heart-Shaped box for weeks
I've been drawn into your magnet tar pit trap
I wish I could eat your cancer when you turn back (Alt: ... when you turn black)

Hey! Wait!
I've got a new complaint
Forever in debt to your priceless advice
Hey! Wait!
I've got a new complaint
Forever in debt to your priceless advice
Hey! Wait!
I've got a new complaint
Forever in debt to your priceless advice

Your advice (x3)

Rape Me

Rape me
Rape me my friend
Rape me
Rape me again

I'm not the only one (x4)

Hate me
Do it and do it again
Waste me
Rape me my friend

I'm not the only one (x4)

My favorite inside source
I'll kiss your open sores
Appreciate your concern
You'll always stink and burn

Rape me
Rape me my friend
Rape me
Rape me again

I'm not the only one (x4)

Rape me! (x9)

Frances Farmer Will Have Her Revenge On Seattle

It's so relieving
To know that you're leaving as soon as you get paid
It's so relaxing
To hear that you're asking wherever you get your way
It's so soothing
To know that you'll sue me, this is starting to sound the same

I miss the comfort in being sad (x3)

In her false witness, we hope you're still with us,
To see if they float or drown
Our favorite patient, a display of patience,
Disease-covered Puget Sound
She'll come back as fire, to burn all the liars,
And leave a blanket of ash on the ground

I miss the comfort in being sad (x3)

It's so relieving
To know that you're leaving as soon as you get paid
It's so relaxing
To know that you're asking wherever you get your way
It's so soothing
To know that you'll sue me, this is starting to sound the same

I miss the comfort in being sad (x3)

Dumb

I'm not like them
But I can pretend
The sun is gone
But I have a light
The day is done
But I'm having fun
I think I'm dumb
Or maybe just happy

Think I'm just happy (x3)

My heart is broke
But I have some glue
Help me inhale
And mend it with you
We'll float around
And hang out on clouds
Then we'll come down
And have a hangover

Have a hangover (x3)

Skin the sun
Fall asleep
Wish away
The soul is cheap
Lesson learned
Wish me luck
Soothe the burn
Wake me up

I'm not like them
But I can pretend
The sun is gone
But I have a light
My day is done
But I'm having fun
I think I'm dumb
Maybe just happy

Think I'm just happy (x3)

I think I'm dumb (x12)

Very Ape

I am buried up to my neck in
Contradictionary flies
I take pride as the king of illiterature
I'm very ape and very nice

If you ever need anything please don't
Hesitate to ask someone else first
I'm too busy acting like I'm not naive
I've seen it all, I was here first

Out of the ground
Into the sky
Out of the sky
Into the dirt

If you ever need anything please don't
Hesitate to ask someone else first
I'm too busy acting like I'm not naive
I've seen it all, I was here first

(x2)
Out of the ground
Into the sky
Out of the sky
Into the dirt

Milk It

I am my own parasite
I don't need a host to live
We feed off of each other
We can share our endorphins

Doll steak!
Test meat!

Look on the bright side is suicide
Lost eyesight I'm on your side
Angel left wing, right wing, broken wing
Lack of iron and/or sleeping

I own my own pet virus
I get to pet and name her
Her milk is my shit
My shit it is her milk

Test meat!
Doll steak!

Look on the bright side is suicide
Lost eyesight I'm on your side
Angel left wing, right wing, broken wing
Lack of iron and/or sleeping

Doll steak!
Test meat!

Look on the bright side is suicide
Lost eyesight I'm on your side
Angel left wing, right wing, broken wing
Lack of iron and/or sleeping

Protector of the kennel
Ecto-plasma, Ecto-skeletal
Obituary every birthday
Your scent is still here in my place of recovery!

Pennyroyal Tea

I'm on my time with everyone
I have very bad posture

Sit and drink Pennyroyal Tea
Distill the life that's inside of me
Sit and drink Pennyroyal Tea
I'm anemic royalty

Give me a Leonard Cohen afterworld
So I can sigh eternally

I'm so tired I can't sleep
I'm a liar and a thief
Sit and drink Pennyroyal Tea
I'm anemic royalty

I'm on warm milk and laxatives
Cherry-flavored antacids

Sit and drink Pennyroyal Tea
Distill the life that's inside of me
Sit and drink Pennyroyal Tea
I'm anemic royalty

Radio Friendly Unit Shifter

- Hmmmmmm ... I just wanna know ... do you like me?

{ This is whispered in the beginning }

Use just once and destroy
Invasion of our piracy
Afterbirth of a nation
Starve without your skeleton key

I love you for what I am not
I do not want what I have got
A blanket acne'ed with ciggarette burns
Speak at once while taking turns

What is wrong with me (x3)

I'm gonna do with what you think
If you ever think at all
Bi-polar opposites attract
All of a sudden my water broke

I love you for what I am not
I do not want what I have got
A blanket acne'ed with ciggarette burns
Second-rate third degree burns

What is wrong with me (x2)
What do I think of me ?

Hate, hate your enemies
Save, save your friends
Find, find your place
Speak, speak the truth

What is wrong with me (x3)
What do I think of me ?

Use just once and destroy
Invasion of our piracy
Afterbirth of a nation
Starve without your skeleton key

(x2)
What is wrong with me (x3)
What do I think of me ?

tourette's

- Moderate Rock!

Mayday every day, in my heart.
Could've had a heart attack, in my heart.
We don't know anything, in my heart.
We all want something fair, in my heart.
Hey!
Hey!
Heyyyyyyy! (x3)

Out of town, out of sight, is my heart.
Queen of lies, everyday, in my heart.
My heart, one more on the phone, my heart.
One more at the phone, at my heart
Hey!
Hey!
Heyyyyyyyyyyy! (x2)

Mean heart, cold heart, cold heart, cold heart
Cold heart, cold heart, cold heart, cold heart!

Uhhhhhhh!

Other interpretations possible.

All Apologies

What else should I be
All apologies
What else could I say
Everyone is gay
What else could I write
I don't have the right
What else should I be
All apologies

In the sun
In the sun I feel as one
In the sun
In the sun
I'm married
Buried

I wish I was like you
Easily amused
Find my nest of salt
Everything is my fault
I'll take all the blame
Aqua seafoam shame
Sunburn with freezeburn
Choking on the ashes of her enemy

In the sun
In the sun I feel as one
In the sun
In the sun
Married, Maried, Maried!
Buried!
Yeah yeah yeah yeah

All in all is all we are (x20)

Gallons Of Rubbing Alcohol Flow Through The Strip

It hurts when you have to press that dull little thing
That you're only supposed to use once and then discard
Where do you put it? In the garbage can, my honest friend
My shyness, pet her flow

She's only been five months late, even though we haven't had sex for a week

A meal a day, a meal, I say
And my heart's made my ...

Somebody else already used the word 'aurora-borealis'
She was tied up in chains, and Sam had helped her in the freezer

She's only five weeks late, but I haven't had a date forever ...
Ever ... ever ... forever!

Wish I had more ... more opportunity,
More chances to remember some things
So I couldn't have so much pressure on my ...
On my ... on my, um ... ah, on my ... um ... um ... head

We'd have so much more diversity,
And so much more input, so much more creative flow,
If we had someone in school, a 'GIT' ...

GIT ... geeks ... in ... town.
Ha! ... Come on, Dave, think of one ... !
Girls with trouble
It should be GIC, geeks with charvels
No, GWC, fuck man this is a waste of time ...

{laughs}

One more solo? Yeahhhhhhhhh! Yeaaaahhhhh!

You're personally responsible for ...
The entire strip ... to be washed away ...
Cleansed ... as if gallons of, um, rubbing alcohol
Flowed through the strip and were set on fire.

It didn't just singe the hair, it made it straight.

And then Perry Ellis came along with his broom,
And his ... silk ...
And he ... he erected a beautiful city ...
A city of stars.

Pearl Jam - Riot Act

25. března 2006 v 1:28 | Dying

"Can't Keep"

I wanna shake
I wanna wind out
I wanna leave
This mind and shout

I've lived
All this life
Like an ocean
In disguise
I don't live for
Ever
You can't keep
Me here

I wanna race
With the sundown
I want a last breath

Forgive
Every being
The bad feelings
It's just me
I won't wait
For answers
You can't keep
Me here

I wanna rise
And say goodnight
Wanna take
A look on the other side

I've lived
All those lives
It's been wonder
Full at night
I will live for
Ever
You can't keep
Me here
"Save You"

Gonna save you fucker,....not gonna lose you
Feeling cocky and strong,.. can't let you go,...
Too important to me

Too important to us,... we'd be lost without you
Baby, let yourself fall,... I'm right below you now

And fuck me if I say something you don't wanna hear
And fuck if you only hear what you wanna hear
Fuck me if I care,... but I'm not leaving here

You helped me when I was down,... I'll help when you're down
Why are you hitting yourself,... c'mon hit me instead

Let's pick up your will,... it's grown fat and lazy
I'm sympathetic as well,... don't go on me now

And I'm not living this life without you, I'm selfist and clear
And you're not leaving here without me, I don't wanna be without
My best friend,... wake up to see you could have it all

Cause there is but you,... and something within you
It's taken control,.. let's beat it, get up let's go

Oh you're in your own world, let's see the whole world
Let's pick up your soul

And fuck me if I say something you don't wanna hear
And fuck me if you only hear the treble in your head
Please help,... me,... to help you,... help yourself

Help me help yourself,... please want me to,... please let me to

Help you
"Love Boat Captain"

Is this just another day,... this god forgotten place?
First comes love, then comes pain. Let the games begin,...
Questions rise and answers fall,... insurmountable.

Love boat captain
Take the reigns and steer us towards the clear,... here.
It's already been sung, but it can't be said enough.
All you need is love

Is this just another phase? Earthquakes making waves,...
Trying to shake the cancer off? Stupid human beings,...
Once you hold the hand of love,.. it's all surmountable.

Hold me, and make it the truth,...
That when all is lost there will be you,...
Cause to the universe I don't mean a thing
And there's just one word I stil believe
And it's

It's an art to live with pain,... mix the light into grey,..
Lost 9 friends we'll never know,.. 2 years ago today
And if our lives became too long, would it add to our regret?

And the young, they can lose hope cause they can't see beyond today,...
The wisdom that the old can't give away
Hey,...
Constant recoil...
Sometimes life
Don't leave you alone.

Hold me, and make it the truth,...
That when all is lost there will be you.
Cause to the universe I don't mean a thing
And there's just one word that I still believe and it's
Love,... love. love. love. love.

Love boat captain
Take the reigns,.. steer us towards the clear.
I know it's already been sung,... can't be said enough.
Love is all you need,.. all you need is love,..
Love,.. love,...
Love.
"Cropduster"

Light green to green, dark green, brown..
Every life is falling down
Brown to black, it's coming back
Dies to be part of the ground
Seed to seedling, root to stem

Eyes, no eyes, there's no difference,...
Every life is looking in
Swallowing seeds on the deathbed,...
Dig a hole in,... the garden.

Everyone is practicing,...
But this world's an accident.
I was the fool because I thought

I thought the world
Turns out the world thought me
It's all the other way round
We're upside down

Daddy's gone up flames,..
But this ain't no movie
This ain't no book you can close
When the big lie hits your eye.

Everybody's practicing,....
Our world's an accident
I was the fool because I thought

Let the fluence sat it down.
There's an upside of down.

The moon is rolling round the world.
"Ghost"

The mind is grey,... like the city
Packing in and overgrown
Love is deep,... dig it out
Standing in a hole alone
Working for something,.. that we can never hold
A place in the clouds.
Your place to hide oh my oh

I'm flying away, away
I'm driving away, away

The TV, she talks to me
Breaking news and building walls
Selling us, what I dont need
Didn't know soap made you taller

So I'm riding away, away
Hiding away, away

So much talk it makes no sense at all

So I'm flying away, away
Driving away, away

Passing old friends I don't miss at all

It doesn't hurt,.. when I bleed
BUt memories they eat me
I've seen it all before,..
Bring it on cause I'm no victim

Dying
Dying
"I Am Mine"

The selfish, they're all standing in line
Faithing and hoping to buy themselves time
Me, I figure as each breath goes by
I only own my mind

The North is to South what the clock is to time
There's east and there's west and there's everywhere life
I know I was born and I know that I'll die
The in between is mine
I am mine

And the feeling, it gets left behind
All the innocence lost at one time
Significant, behind the eyes
There's no need to hide
We're safe tonight

The ocean is full 'cause everyone's crying
The full moon is looking for friends at hightide
The sorrow grows bigger when the sorrow's denied
I only know my mind
I am mine

And the meaning, it gets left behind
All the innocents lost at one time
Significant, behind the eyes
There's no need to hide
We're safe tonight

And the feelings that get left behind
All the innocents broken with lies
Significance, between the lines
(We may need to hide)

And the meanings that get left behind
All the innocents lost at one time
We're all different behind the eyes
There's no need to hide
"Thumbing My Way"

i have not been home since you left long ago
i'm thumbing my way back to heaven
counting steps, walking backwards on the road
i'm counting my way back to heaven
i can't be free with what's locked inside of me
if there was a key, you took it in your hand
there's no wrong or right, but i'm sure there's good and bad
the questions linger overhead
no matter how cold the winter, there's a springtime ahead
i'm thumbing my way back to heaven
i wish that i could hold you
i wish that i had
thinking 'bout heaven
i let go of a rope, thinking that's what held me back
and in time i've realized, it's now wrapped around my neck
i can't see what's next, from this lonely overpass
hang my head and count my steps, as another car goes past
all the rusted signs we ignore throughout our lives
choosing the shiny ones instead
i turned my back, now there's no turning back
no matter how cold the winter, there's a springtime ahead
i smile, but who am i kidding?
i'm just walking the miles, every once in a while i'll get a ride
i'm thumbing my way back to heaven
thumbing my way back to heaven
i'm thumbing my way back to heaven...
"You Are"

This broken wheel is coming undone
And the roads exploding
But you're keeping me strong
Rolling along with you,...

Love is a tower
And you're the key
Leading me higher
When you let me in

Keeping us close,... so close
On down the line

Sometimes I burn like a dot on the sun
With no one knowing
But you're keeping me strong
Rolling along with you

You are a tower of
Strength to me
The darkening hour
Sees light again

Ooh wah, ooh wah, you are...

Love is a tower
Of strength to me
I am the shoreline
But you're the sea

You are.
"Get Right"

i want for to lay down, i'm waiting 'till sundown
i'm searching the haystacks, water is sunshine, wait for the moment
the moment between us, the fire is made now, hot to the touch
i wanted to get right
i wanted to get right
i wanted to get right with you
bakers dozen parades, stand and debate
out single file, nine in a row, swear if you must
keeping your boots on, float with the now, hot to the touch
concrete underground, cast out everyday, the dregs of society
underbelly, inside of me, rejoice and follow thee
i wanted to get right
i wanted to get right
i wanted to get right with it, with you
with... you...
yeah
i wanted to get right
i wanted to get right
i wanted to get right
"Green Disease"

It's a disease,... and they're all green
It emminates from their being
Agitation,.. with occupation

And like weeds,.. with big leaves
Stealing light from what's beneath
Where they have more,...
Still they take more

Course I know,.. then I don't
There's a stoway with my throat
It's deceiving
I don't believe him

We can scream,.. out our doors
Behind the wall a fat man snores
In his dreams he's,...
Choking on leaves

Well I guess
There's nothing wrong with what you say
Believe me
Just asking you to sway
No white
Or black
Just grey
Can you feel this,..
World with your heart and not your brain?
"Help Help"

Tell me what I wanna hear
This suits too good to be true
My dear

Tell me lies
Tell me lies, tell me
Tell me lies, tell me

Help me

Storybook keeps from hurting me
You see
Shell of the man from the sea

Tell me lies
Tell me lies, tell me
Tell me lies, tell me

Tell me why
Tell me why, tell me
Tell me why, tell me

Tell me lies,...

Help me

Reservoir
Of hate and fear
Invisible
In repair
A hundred theives
Cast a spell
This is hell

Help me

The man they call my enemy, I've seen his eyes
He looks just like me, a mirror

The more you read, we've been deceived
Everyday it becomes clearer,...

Clearer.

Not my enemy,.. no, not my enemy,..
Don't speak for me. No, not my enemy.
"Bushleaguer"

How does he do it? How do they do it? Uncanny and immutable.
This is such a happening tailpipe of a party.
Like sugar, the guests are so refined, (look like melting mice)

A confidence man, but why so beleaguered?
He's not a leader, he's a Texas leaguer
Swinging for the fence, got lucky with a strike
Drilling for fear, makes the job simple
Born on third, thinks he got a triple

Blackout weaves its way through the cities
Blackout weaves its way through the cities
Blackout weaves its way,...

I remember when you sang
That song about today
Now it's tomorrow and
Everything has changed

A think tank of aloof multiplication
A nicotine wish and a columbus decanter
Retrenchment and hoggishness
The aristocrat choir sings
"What's the ruckus?"
The haves have not a clue
The immenseness of suffering
And the odd negotiation, a rarity
With onionskin plausibility of life,
And a keyboard reaffirmation

Blackout weaves its way through the cities
Blackout weaves its way through the cities
Blackout weaves its way,...

I remember when you sang
That song about today
Now it's tomorrow and
Everything has changed
"1/2 Full"

Climbing on a mountain
Floating out on the sea
Far from lights of a city
The elements they speak to me

Whispering that life
Existed long before breed
Balancing the world
On its knee

Don't see some men as 1/2 empty
See them 1/2 full of shit
Thinking that we're all but slaves
There's ain't gonna be

No middle anymore
It's been said before
The haves be having more
Yet still bored

Won't someone save?
Won't someone save
The world?
"All Or None"

It's a hopeless... situation
And I'm starting to believe
That this hopeless... situation
Is what I'm trying to achieve

But I try
To run on
Towards
All or none,... all or none

Here's the selfless confession
Leading me back to war
Can we help that,.. our destinations
Are the ones we've been before

I still try
To run on
Towards all
Or none,... all or none

To myself I... surrender
To the one I'll never please

I still try,.. to run on
But I still try,.. to run on
But it's
All or none,... all or none.

Grunge...

25. března 2006 v 1:20 | Dying |  Grunge
Poprvé slovo "grunge" ve spojení s hudbou zaznělo z úst Marka Arma(pseudonim), když toto slovo uvedl při rozhovoru s redaktorem jednoho seattleského fanklubového časopisu. Ovšem už předtím bylo grunge bráno jako způsob života. Dnes je grungerů stejně hodně jako bílých vran a člověk je dozajista pozná, ale když si to tak vezmete, tak grunge, jako styl života vlastně původně taky není žádným stylem, neboť v osmdesátých letech v malých městech a na venkově se lidě takto běžně oblékali. Až časem když došlo na Nirvanu a Kurta se vše změnilo a lidi se takto začali obékat proto, aby vyjádřili svou náklonost k hudbě a vlastní názor. Grunge je především životní styl (ze kterého teprve tato hudba vznikla, ne naopak) vracející se ke kořenům života. Toho bez zbytečných jistot, které vám určují, co bude dál, až dokonce vašeho života, podobně jako nějaká věštba. Grunge je o boji. O boji proti všem a všemu, co chce ovládnout nás i naše myšlenky.

Ale zpátky k hudbě. Slovo grunge (v překladu něco jako roztrhaný, ušmudlaný) je odnož rocku smíchaná s punkem, vyznačující se spontanností, živými koncerty a hudbou, v které lze najít nějakou myšlenku. Důležitou součástí jsou texty pojednávající o dnešní komerční spotřební společnosti, hrozných mezilidských vztazích a úpadku kultury vůbec.

Tento hudební styl začal vznikat v druhé polovině osmdesátých let, v Americkém Seattlu. Jak už jsem říkal - základy grunge položil Mark Arm. Jeho kapely Mudhoney a ještě předtím Green River byly první hrající skupiny pod kolonkou tohoto sytlu. Následovaly další kapely už s mnohem větším ohlasem jako Soundgarden (názváno podle větrných varhan v Seattlu), koncem roku 1984. V období, někdy kolem roku 1989, se objevila trojice kapel - Nirvana, Soundgarden a Mudhoney. Druhá vlna začala na podzim roku 1991. V této době už Nirvana i Soungarden měli stálou sestavu a k trojici přibyla i jména Jako Pearl Jam, Alice In Chains a Streaming Trees. Dalším zlomem, se stala smrt charizmatického zpěváka a kytaristy Nirvany Kurta Cobaina. Od té doby grungeová horečka pomalu vyhasíná. Už se neobjevují nové grungeové kapely a přitom v téhle době tak moc potřebujeme aby za nás někdo bojoval proti masám komerční společnosti.

Svým způsobem grunge opravdu umírá. Grunge jako takové původně označovalo skupiny vznikající na severozápadě Ameriky shromažďující se v okolí Seattlu, ale dnes je slovo grunge bráno naprosto jnak, a jen v České Rebublice by se našlo na desítky tzv. grungeových kapel. Už nechám na vás, abyste posoudili jak na tom grunge niní je, rozhodně tato hudba nikdy neumře, protože hudba bude s námi žít navěky.

Tenisky

25. března 2006 v 1:02 | Dying

steel

22. března 2006 v 18:50 | Dying
Naprosto perfektní boty, co víc říct...:D
Tohle nejsou steelky, ale taky pěkný....

Sid´s Death

22. března 2006 v 18:33 | Dying

Sid Vicious zemřel 2. února 1979 na předávkování heroinem ve věku 21 let.
O několik dní později přelezla v noci Beverly zeď hřbitova poblíž Philadelphie a navzdory přáním
Spungenovy rodiny roztrousila popel svého syna u Nancyna hrobu. Ačkoliv úřady nikdy oficiálně neurčily, zda byla
Sidova smrt nehoda, Sidova matka si myslí, že se Sid předávkoval kvůli své zemřelé lásce Nancy. Na objasnění
přidává kousek papíru, na který Sid před svou smrtí naškrábal báseň jednoduše nazvanou Nancy.
You were my little baby girl          
And I knew all your fears            
Such joy to hold you in my arms         
And kiss away your tears             
There's only pain                
And nothing I can do               
And I don't want to live this life        
If I can't live for you.             
 

Sid a vražda Nancy

22. března 2006 v 18:10 | Dying
Sidovy podivné výpovědi ohledně smrt Nancy
Obžalovaný učinil různá prohlášení před důstojníky policie a hotelovým detektivem.

Prvnímu policistovi řekl v jádru toto:

- Neveděl co se stalo - nebyl tam.
- Objevil tělo kolem 10:30.
- Přál si aby ho zastřelili nebo zabili.
- Také identifikoval sebe a zemřelou.


Detektivům řekl v jádru toto:

On a zemřelá si vzali ten večer "tuinal" a on šel spát kolem 1 v noci. Když šel spát, Nancy seděla s ním na posteli. Nancy seděla na kraji postele a klepala s nožem. Pohádali se.

Tvrdil, že když se ráno probudil, byla postel nasáklá krví. Myslel, že se pomočil. Našel zemřelou v koupelně sedící na zemi (ve stejné pozici v jaké ji našla policie). Dýchala. Měla bodné zranění na břiše.

Nechal ji tam. Šel ven sehnat metadon - v Lafayette Street. Když se vrátil, byla celá zakrvácená. Omyl nůž a pokusil se omýt i ji. Když se mu nepodařilo omýt ji, zavolal pomoc. Nevěděl co se jí stalo. Prospal celou minulou noc. Několikrát řekl "má holčička je mrtvá" nebo slova podobného významu. Odmítl, že ji bodl.

Obžalovaný taky řekl, že si nepamatuje kvůli čemu se hádali, ale že ona ho uhodila a on ji pak uhodil do hlavy a shodil na postel - nebyla v bezvědomí. Řekl: "Bodnul jsem ji, ale nechtěl jsem ji zabít. Miloval jsem ji, ale srala mě."

Pak obžalovaný řekl, že zemřelá musela na nůž spadnout a že se musela do koupelny doplazit.

Na otázku proč ji nechal v koupelně zraněnou a šel si sehnat metadon řekl: "Ou, jsem zvíře." nebo něco podobného.

Citáty

22. března 2006 v 17:44 | Dying
Johnnyho chytré citáty
Johnny Rotten

"Nevěřím na svatbu, hypotéky a vesnický usedlosti."
Listopad 1976

"Nic, to bylo sprostý. Další otázku."
Prosinec 1976

"Jagger stál hodiny před krámem, plný ruce všelijakejch krámů a nevěděl, jestli má vlízt dovnitř. Asi za tři hodiny si řek, že to riskne a mrkne se dovnitř. A jak se sem tak hrne s těma rancema, narazil jsem mu dveře do držky. Kretén jeden nařvaná."
Březen 1977

"Nezměníme se. Když nám někdo bude chtít radit, co máme dělat, pošlem ho do prdele. Proto taky máme problémy s nahrávacíma společnostma.
Červen 1977

"Lidi strašně milujou lži, že jo? To je ten problém, kurva. Lidi si moc rádi přečtou snůšku žvástů. No koukněte, jsou to grázlové, narkomani, každou noc strávěj v orgiích."
Červen 1977

"My jsme jediná poctivá kapela, která se za ty dva miliónů let s touhle planetou srazila."
Červen 1977

"Říkej to, co si myslíš."
Červen 1977

"Proti sexu? To bysme se nejmenovali Sex Pistols, kdyby sme měli něco proti sexu. Nenávidím lásku. Nemáme žádnou písničku o lásce. Na nějaký Lááááááska, opravdová láááááska, tak hluboko jak se oceán vlévá, teda zvysoka serem. Nemáme rádi lásku. Jsou to kecy."
Červen 1977

"Nemám žádný prapodivný socialistický názory jako Joe Strummer - syn velvyslance. Já nemám proti čemu bojovat. Já vím, jaký to je, žít ve stoce."
Červen 1977

"Nastavuj druhou tvář moc často a za chvíli v ní máš žiletku."
Červen 1977

"Myslíme vážně to, co říkáme. Nahrávací společnost je tu od toho, aby prodávala desky, ne aby diktovala podmínky."
Červen 1977

"Virgin... jsou nejlepší co jsme kdy poznali. Aspoň nás necpou nějakejma politickejma sračkama."
Červen 1977

"Většina takzvanej inteligentních lidí věří spíš tomu, co si přečtou v Daily Mirroru, i když vědí, že tyhle noviny jsou jen brak. Čet jsem je celý léta a ty jejich žvásty jsou jen plný nenávist, dětinskosti a stupidnosti. Myslel jsem, že to všichni vědí. To jsem se ale seknul. Lidi rádi věřej největším nesmyslům."
Červenec 1977

"Kluky, s kterejma jsem chodil do školy, muzika moc nebrala. Až na pár grázlíků, co jsem s nima dělal bugr. Bylo to v době skinheadů a oni nechápali, jak se můžou skinheadovi líbit Velvet Underground. To bylo dost typický."
Srpen 1977

"Překvapilo mě, že nás nezavřeli za velezradu."
Srpen 1977

"No a kde to bylo, ten koncert, jak se tam objevilo plno těch s copánkama? To sem teda fakt čuměl. Bylo to asi tenkrát před pár rokama v Nashvillu. Vzadu jsem jich pár viděl, tyhle bych na nás vážně nečekal. Pak sem s nima hodil řeč a oni pořád: No jasan, kámo, no jasan. S černejma nemáš nikdy problémy. Je jim jasný, že nám de vo stejnou věc."
Srpen 1977

"Sid je filozof skupiny."
Srpen 1977

"Jak tak na vás koukám, jste to nejhorší publikum, jakýmu jsme kdy hráli, takže odteďka už jedem jenom zkoušku."
Září 1977

"Never mind the bollocks (Ser na to, že je tu bordel), to Steve vždycky říkal. Je to jeho průpovídka... von je to sprosťák. Nepáře se s tím, jakýpak krámy. Bezva! Takže Bordel prošel! Bordel! Bordel! Bordel!"
Září 1977

"Nemyslete si, že nás nenávidíte víc, než my vás."
Prosinec 1977

"Říkali jsme mu Vicious (hnusák), protože to nebyl hnusák, on je takový velký děcko, co se cpe sladkostma. Jen se na něj koukněte."
Prosinec 1977

"Nemám zájem debatovat s vypatlanejma lidma."
Prosinec 1977

"Punk je tu pro ty, co o něj stojí. Jestli je mrtvej, tak mi prosím vás ukažte jinou možnost? Ukažte mi aspoň jedinou. Mě nic nenapadá. Jediný co je mrtvý, je Malcom McLaren."
Červenec 1978

"Johnny Rotten - to jsem já. Jak jinak bych si měl říkat? To snad je sakra jasný. Johnnyho Rottena číslo dvě nenajdete, i když se o to Malcom McLaren snaží. Ale zbytečně."
Červenec 1978

"Muselo to skončit. Už se to zvrhávalo do Rolling Stones."
Prosinec 1978

"Bože umíte si představit, že by tohle byla socialistická země? To by bylo strašný, ve dne v noci by na ulicích vyřvávala vážná muzika. Všichni by chodili v šedejch uniformách a plátěnejch čepicích, lidový kluby jako v Rusku. To by bylo příšerný."
Prosinec 1978

"Strčili mě do vánočního dortu. Kupa děsnejch šestiletejch holek, mrchy jedny mrňavý. A bylo to bezva, fakt. Fakt dobrý.
Sid každýmu kradl bonbóny. Nevěděl co má dělat, když v publiku byly děcka. Byl úplně mimo. Nemoh dělat všechny ty blbiny co, když si dá tričko dolů a ty věci s ksichtem. Vůbec to nefungovalo. Mysleli, že je to kašpar. Věděl, že to věděj. A fakt to byl kašpar."
Prosinec 1978

"Bydleli jsme v Chelsea blízko lapáku. Trénovala tam protidrogová brigáda, potřebovali pár cvičišť. A já jsem se jim pro to skvěle hodil.
Jednou dokonce poslali i brigádu na likvidaci bomb. Máme důvod věřit, že v tomhle bloku jsou bomby. Proč, ptal jsem se. Protože z vašeho okna visela irská vlajka."
Prosinec 1983

"Obnovení Pistols. Ten čurák (McLaren) do sebe pere Buffalo Chips (droga) a poslal do prdele to, co mu zbylo z mozku. Tý vole, ten chlap je úplně vypatlanej. Co chce do prdele dělat, tahat chudáka Sida z hrobu nebo co?"
1983

"Nechodím moc ven, takže nemám v L.A. moc přátel... jen sem tam nějakýho advokáta. S muzikantama netáhnu - tyhle spolky nemám rád. Kdybych byl elektrikář, neměl bych žádnej důvod chtít se bratříčkovat s jinejma elektrikářema, tak nevim, proč by to v týhle branži mělo bejt jinak?"
Únor 1986

"Kulturu vstřebávám skrz prdel."
Únor 1986

"Nesnáším hašiš. Nesnáším hippies a jejich názory. Nesnáším dlouhý vlasy. Nesnáším hospodský skupiny. Jsem proti těm, co jenom nadávaj na Top Of The Pops a sami nedělaj nic."
Listopad 1986

"Musíme odrovnat celej samotnej ten systém superskupin. Skupiny jako Who nebo Stones jsou pobuřující. Jsou dobrý leda tak ve vydělávání prachů. Jsou děsně nabubřelý."
Listopad 1986

Sid Vicious o Johnny Rottenovi

"John jenom žárlí, protože já jsem mozek skupiny. Já jsem napsal všechny písničky, hned od začátku, ani jsem ještě nebyl ve skupině. Byli tak vedle, že museli chodit za mnou, protože nemohli sami nic vymyslet."
Červen 1977

Interview Part2

22. března 2006 v 17:30 | Dying |  Rozhovory
And I just couldn't help but say, "No, kid, you're really wrong. Those people are total sexist jerks, and the reason we're playing this show is to fight homophobia in a real small way. The guy is a fucking sexist and a racist and a homophobe, and you can't be on his side and be on our side. I'm sorry that I have to divide this up like this, but it's something you can't ignore. And besides they can't write good music." [Laughs]
AD: You know, you were probably taking money from people who were voting yes on 9 - but they really wanted to see Nirvana.
KC: [Laughs] Right! Chris went to a Guns N' Roses concert when they played here with Metallica a couple of months ago, and he went backstage, and there were these two bimbo girls who looked like they walked out of a Warrant video. They were sitting on the couch in hopes of sucking Axl's dick or something, and one of them said, "Chris, we saw you at that No on 9 benefit! We're voting yes on 9! You kissed Kurt on the lips! That was disgusting!" [Laughs] To know that we affect people like that-it's kind of funny. The sad thing is that there's no penetrating them. After all that, after all the things those girls had seen us do, that was the one thing that sticks in their minds.
AD: You used to push people's buttons like that in high school, didn't you?
KC: Oh, absolutely. I used to pretend I was gay just to fuck with people. I've had the reputation of being a homosexual every since I was 14. It was really cool, because I found a couple of gay friends in Aberdeen - which is almost impossible. How I could ever come across a gay person in Aberdeen is amazing! But I had some really good friends that way. I got beat up a lot, of course, because of my association with them.
People just thought I was weird at first, just some fucked-up kid. But once I got the gay tag, it gave me the freedom to be able to be a freak and let people know that they should just stay away from me. Instead of having to explain to someone that they should just stay the fuck away from me - I'm gay, so I can't even be touched. It made for quite a few scary experiences in alleys walking home from school, though.
AD: You actually got beat up?
KC: Oh, yeah. Quite a few times.
AD: And you used to spray-paint GOD IS GAY on people's trucks?
KC: That was a lot of fun. The funniest thing about that was not actually the act but the next morning. I'd get up early in the morning to walk through the neighborhood that I'd terrorized to see the aftermath. That was the worst thing I could have spray-painted on their cars. Nothing else would have been more effective.
Aberdeen was depressing, and there were a lot of negative things about it, but it was really fun to fuck with people all the time. I loved to go to parties-jock keggers-and just run around drunk and obnoxious, smoking cigars and spitting on the backs of these big redneck jocks and them not realizing it. By the end of the evening, usually I'd end up offending a girl, and she'd get her boyfriend to come beat me up. [Laughs]
AD: Because people thought you were gay and you had gay friends, did you ever wonder if you might be gay?
KC: Yeah, absolutely. See I've always wanted male friends that I could be real intimate with and talk about important things with and be as affectionate with that person as I would be with a girl. Throughout my life, I've always been really close with girls and made friends with girls. And I've always been a really sickly, feminine person anyhow, so I thought I was gay for a while because I didn't find any of the girls in my high school attractive at all. They had really awful haircuts and fucked-up attitudes. So I thought I would try to be gay for a while, but I'm just more sexually attracted to women. But I'm really glad that I found a few gay friends, because it toally saved me from becoming a monk or something.
I mean, I'm definitely gay in spirit, and I probably could be bisexual. But I'm married, and I'm more attracted to Courtney than I ever have been toward a person, so there's no point in trying to sow my oats at this point. [Laughs] If I wouldn't have found Courtney, I probably would have carried on with a bisexual lifestyle. But I just find her totally attractive in all ways.
AD: She has been described as a fag hag
KC: Oh, she is. That was all she did for about five or six years of her life-hang out in gay clubs. She learned everything about perfume and fashion from her friends.
AD: Now that you've got a baby, how are you going to teach her about sexism and homophobia and things like that?
KC: I think that just growing up with Courtney and I will be a good enough example that, hopefully, she won't be perjudiced. You have to admit that most of the reasons a person grows up hating the isms is because their parents taught them. She might get confused, but I'm not worried about it at all.
AD: With the state the world is in, do you ever feel scared for her?
KC: Well, I have apocalyptic dreams all the time. Two years ago, I wouldn't even have considered having a child. I used to say that a person who would bring a child into this life now is selfish. But I try to be optimistic, and things do look like they're getting a little bit better - just the way communication has progressed in the past ten years. MTV, whether they're the evil corporate ogre or not, has played a part in raising consciousness.
It seems tacky enough almost, but rock and roll and our generation are not going to put up with the same Reaganite bullshit we were subjected to when we were younger. I was helpless when I was 12, when Reagan got elected, and there was nothing I could do about that. But now this generation is growing up, and they're in their mid 20's, they're not putting up with it.
I know there's still Republicans all over the place, but don't you feel that it's getting a little bit better? Not just because Clinton is in office now but-look at the first thing he did. He tried to take away the ban on gays in the military, and I think that's a pretty positive thing. I don't expect a lot of change, but I think in the last five years our generation's gotten a little more positive. I know that by reading Sassy magazine, you know? As tacky and stupid as that seems, I can tell that the average 14-year-old kid is a lot more sensitive - or trying to be - than they were ten years ago.
AD: Are you pro-Clinton?
KC: Oh, yeah. I voted for him. I would have rather had Jerry Brown. I contributed my hundred dollars. But I'm definitely happy that Clinton's in.
AD: Would you play at the White House if they asked you to?
KC: [Laughs] If we could have some kind of influence on something, yeah. I know that Chelsea likes us a lot, so maybe Chelsea could say, "Dad, do this and do that! Nirvana says so!" [Laughs] Sure, I'd play for the president. And Chelsea seems like a pretty neat person-Birkenstock-wearing kid. Amy Carter's pretty cool too, from what I've heard. She's been seen at Butthole Surfers concerts!
AD: You guys aren't preachy about your opinions. It's a sensible approach.
KC: Gee. That's pretty flattering, but out of all the people I know, I'm about the least qualified to be talking politically. I hope I come across more personal than political. About a year ago, when we realized the impact that we have, we thought it was a great opportunity to have some kind of influence on people. I've been called a hypocrite and an idiot and unqualified, but I can't help it. It's just my nature. I have to talk about things that piss me off, and if that's negative or that's preachy, then that's too bad. No one's gonna shut me up. I'm still the same person I was. Actually, I used to be way more of a radical than I am now.
AD: In thought or in deed?
KC: Both, really. Mostly in deed; I can't really go around vandalizing anymore. But I have - actually, I just did a while ago.
AD: What?
KC: I can't say! [Laughs] I can't even say! I have people checking up on me all the time - especially because of the heroin rumors. That's been blown out of proportion so severely that I'm constantly harassed at airports and immigration all the time. And the cops - I get pulled over whenever they recognize me, and they search my car.
It all started with just one fucking article in Bam magazine. This guy - I wasn't even high that night, and he just assumed I was and wrote a piece on how sunken in my cheeks were and how pinholed my eyes were and that I wasn't able to cope with the success and everything that was going on with the band. It was very embarrassing. It didn't bother me at first, but then once one article is written about a person that's negative, it just spreads like wildfire, and everyone just assumes it's true.
AD: You're talking about Lynn Hirschberg's profile of Courtney in Vanity Fair.
KC: I've never read an article that was more convincing yet more ridiculous in my life. Everybody from our record label to our management to our closest friends believed that shit.
She [Hirschberg] did a really good job of taking a piece of what Courtney had said and turning it into something completely different. I've seen that happen before--it's happened with me alot of times--but this was such an extreme and done so well that I have to give her credit. She's a master at being catty.
AD: What about the drug use?
KC: Courtney was honest about the heroin excursion we went on for a few months. Then Courtney found herself pregnant, realized she was pregnant and had a drug problem, and got off drugs. It's as simple as that. But it made it look like eight months after the fact, Courtney was still nine months pregnant and still doing drugs and everyone was really concerned. Like there was some awful den of iniquity going on in our apartment. I looked really skinny. Well, I am a skinny person, and I gain ten pounds every time I'm photographed, so peopel assume I'm this chunky, normal weight person.
I'm just so tired of talking about this. We have to live with the resuslts of this one article every fucking day. It's something we have to deal with all the time.
AD: How did you feel when you read it?
KC: I was totally pissed off. My first thoughts were to have her fucking snuffed out. I wanted to personally beat the shit out of her, and I've never wanted to do that to anybody, especially a woman. But I just had so much anger in me. It was done so well. We were just helpless to combat something like that. We've had to do fluff pieces to try to fight this thing. It's embarrassing to have to do that: to pose with your family on the cover of a magazine, to hope that some people at least question the validity of [Vanity Fair].
AD: You're talking about posing for the December Spin cover?
KC: Yeah, and we've done a couple of other things. It pissed me off to the point of...not even wanting to hate that much. We could have filed a lawsuit with Conde Nast, but they have so many millions of dollars, they could have filibustered for ten years, and we wouldn't have come up with anything except losing most of our money.
AD: What's the funniest thing you've ever seen written about you?
KC: Practically all of it. [Laughs] Most of the time I come across as just this redneck little rocker kid who basically can't put a sentence together, you know? I come across a lot of times as just a stupid rock-and-roll kid.
AD: Courtney comes across in the press as the Nancy Reagan of this relationship.
KC: It's just sick. God! I don't want to say something like "Well, if anything, I wear the pants in the house." It's completely divided. We have influence on each other. It's totally 50-50. Courtney insists on this: She has a tab when she borrows money from me that she has to pay back. She's only up to $6,000. We're millionarires, and she goes to Jet Rag [a Los Angeles vintage-clothing shop] and buys clothes-$5 dresses. big deal! I'll gladly buy her some $5 dresses. We don't require much at all.
Our personal expenses over the last year-we made a million dollars, of which $380,000 went to taxes, $300,000 went to a house, the rest went to doctors and lawyers, and our personal expernses were like $80,000. That's including car rentals, food, everything. That's not very much; that's definitely not what Axl spends a year. She insisted on a prenuptial agreement; no one knows that. So there's definitely not manipulation going on in this relationship at all.
It really sickens me to think that everyone assumes this. It makes me feel even stupider. I'm not the most secure person in the world, and I don't need to know that everytime I go outside and someone recognizes me, they think of me as this defenseless little rocker idiot that's being manipulated by his wife. It's a little bit more complex than that.
Courtney's had misconceptions about herself all her life. I talk to people who knew Courtney five years ago, and she was way more of a volatile, fucked-up person than she is now. She was insane at times. People would see her at parties just begging for attention. I never could have predicted a successful marriage with this person a few years ago. It just couldn't have happened.
AD: How does all this affect the other members of Nirvana?
KC: Definitely not as severe as everyone thinks or what has been written. There was article in the [British music magazine] NME that was nothing but an "expose" on Courtney fucking up Nirvana and making us come close to breaking up. It's pretty frightening to find that an article like that can be written by a friend of yours. It makes it hard to trust anybody. Chris and Dave liked Courtney before I even liked Courtney. During that time, I knew that I liked her a lot, but I wouldn't admit it. She and Dave were really good friends - I shouldn't say this, but they almost wanted to get together for a time. When we were on tour in Europe, some of our shows collided with Hole shows, and Courtney would hang out on the bus with us, and Chris and Courtney were really good friends. And it hasn't changed at all. There hasn't been any bad blood except after the Vanity Fair piece.
For a few days, even Chris was convinced that Courtney had said those things. Courtney had said, "Why don't you kick Chris out of the band?" She said that, but it was a total joke. That's the biggest problem with articles-context. The word sarcastic needs to be in parentheses 90% of the time in an interview with us. Dave and Chris are dealing with this fine, and they're defending us as much as they can, but we can't expect them to go on a defense crusade, because it doesn't affect them like it affects us.
AD: Have there been times in the last year when you've just wanted to quit?
KC: Oh, yeah. The other night. I called up Chris late at night; I was really drunk, and I said, "I don't want to be in this band anymore, I'll call you tomorrow." I was dead serious. For a couple of hours. [Laughs]
AD: How is it dealing with a big label?
KC: We haven't had any complications. In our contract we have 100% artistic control. What that means in fine print, I don't know. All the evil corporateness that I've heard about since I've been into underground rock probably is true with other bands, but we have a good lawyer and a great contract. And we sell a lot of records for them, so we have the upper hand.
AD: Courtney's band got a good contract too?
KC: It's actually better than ours. This is the first decade major labels have even dealt with a contract like this. They're so used to having bands that don't even know what they want to do that they have to be in control. There are a lot of bands that don't have any artistic direction at all, so they need to dress up in spandex.
AD: So you can turn on mainstream radio and hear some music you like these days.
KC: That's part of the reason I'm a little bit more optimistic this year-Clinton and because the Screaming Trees are on heavy rotation right now. It's commercial, but it's good music. I don't like Pearl Jam's music at all, but at least they have good attitudes; they're not another Van Halen, who totally refuse to address anything. The only sad thing about it is that the innocence of underground musc has been lumped in with the corporate idea of what underground is. There are no boundaries. Pearl Jam's a good example. I don't mean to harp on them; I'm tired of talking shit about them, but they're a real commercial rock band.
AD: What do you do when you're not playing music?
KC: Well, I'm reading Perfume for the second time. It's about a perfume apprentice in the 1700s. And I really like Camille Paglia a lot; it's really entertaining, even though I don't necessarily agree with what she says. I still paint once in a while-I painted the cover of Incesticide.
And I make dolls. I like the style of things from the 1700s and 1800s from Yugoslavia and that area. I copy them from doll-collector magazines. They're clay. I bake them, and then I make them look really old and put old clothes on them. They look like I actually came across a real antique, because I don't know where to find the dolls that are in those magazines. I could go to a doll-collectors show, but they're so expensive. I don't want to indulge in things like that-"Now that I'm a rock star, I buy antiques," you know? [Laughs] Some of those things are, like, $50,000.
I can't find anything I want. I go shopping, and I buy food, and that's about it. Now that I have all this money, I just can't spend it on anything. Everything that I appreciate is old but not necessarily an antique, so I can get it really cheap.
AD: So you're not falling into the trap of spending money on things just because you can?
KC: Sometimes I wish I could. I've noticed there are specialty shops for the rich and famous that have basically the same things you can find at Kmart, but they have a ridiculous price tag, and people buy it just because they don't have anything else to do with their money. There are a lot of things like that on Rodeo Drive. We went into Gucci just to see what a Gucci bag cost. [Laughs] Just this leather bag, and because it had a Gucci name on it, like, $10,000!
AD: Do you like L.A.?
KC: I hate L.A. I love the weather, but I can't stand being there. I absolutely hate it. A lot of it has to do with having the responsibility of driving around with the baby. People are so rude there. I'm not that bad a driver, and I get in a wreck almost every day.
We were there for the riots. That decision was the most asinine thing I'd ever seen. If they were going to riot, I just wish they could have rioted in the middle of Beverly Hills. Got all the Gucci bags. [Laughs]
AD: Now's your chance to say anything you'd like to say.
KC: I always clam up when that question is asked. Maybe I'll just fumble and stutter and end up saying, "Don't believe everything you read." I always knew to question things. All my life, I never believed most things I read in history books and a lot of things I learned in school. But now I've found I don't have the right to make a judgement on someone based on something I've read. I don't have the right to judge anything. That's the lesson I've learned.

Inteview part1

22. března 2006 v 17:30 | Dying |  Rozhovory
Rozhovor s Kurtem v angličtině, nechce se mi to překládat, možná to je někde česky, ale originál nejlepší ;)
Advocate: You two don't seem like Sid and Nancy.
Kurt Cobain: It's just amazing that at this point in rock-and-roll history, people are still expecting their rock icons to live out these classic rock archetypes, like Sid and Nancy. To assume that we're just the same because we did heroin for a while-it's pretty offensive to be expected to be like that.
AD: Does it hurt worse when they say bad things about Courtney?
KC: Oh, absolutely. What they said about me is not half as strange as what they've said about her. She doesn't deserve that. She sold 60,000 records, and all of a sudden she's found herself as commercially popular as me, and she's just in a punk rock band. Just because she married me, she's subjected to being as popular as an actress or something.
AD: Who do you trust now?
KC: Uh-no one? [Laughs] I've always kind of kept myself purposely naive and optimistic, and now I've been forced to be really paranoid. Judgemental. Really defensive all the time. It's been hard for me to change my attitude.
AD: You're here in this hotel room. Can you go out?
KC: Yeah. The other night we went shopping at a second-hand store and bought some fuzzy sweaters and some grungewear.
AD: Real grungewear, not the designer kind?
KC: Not Perry Ellis. [Laughs] We were driving around in our Volvo, after buying some grungewear and we realized that we're not neccessarily as big as Guns N' Roses, but we're as popular as them, and we still don't have bodyguards. We still go shopping, we still go to movies and carry on with our lives.
I've always been a paranoid person by nature anyhow, and now I have all these people so concerned with what I say and what I do at all times that it's really hard for me to deal with that. I'm dealing with it a lot better than I would have expected. If I could have predicted what was going to happen to me a few years ago, I definitely wouldn't have opted for this kind of a lifestyle.
AD: Would it be cooler to have stayed in Seattle and not been on the cover of Rolling Stone?
KC: Yeah. Well, I chose to do that - although it was a hell of a fight. We were on tour in Australia, and I had completely forgotten that I had promised to do the Rolling Stone piece. And that day, they called and said "Are you ready to do the photo shoot?" And it was like, "No, I really don't want to do this." I had so much pressure from my management and the band members - they wanted to do it, and I just agreed. On my way there I just decided, "I'm going to write someting on my shirt that's offensive enough to stop getting our picture on the cover." This way I could say that I actually played along with it and still didn't get picked to be on the cover. I wasn't necessarily challenging Rolling Stone, saying, "You suck" and "We don't want to have anything to do with you, but we'll still use you for our exposure."
Rolling Stone sucks, has always sucked, and still sucks just because they have a hip band on their cover. We're not as cool and hip as everyone thinks. Having us on the cover isn't going to make Rolling Stone any cooler. Ever since this band has been popular, I've always thought of us as just a '90s version on Cheap Trick or the Knack. They had two sides of appeal that made them kind of a cool band - a commercial side and kind of a new-wave side. We have that.
AD: Everything you do seems to get analyzed. You can't even say or do anything off-the-cuff.
KC: Yeah, I still have the same views I've always had. When I used to say things to my friends, I didn't expect to be taken so seriously. Now I have to learn to detour my thoughts and what I say in order to stop someone from saying I'm a hypocrite. That was the Rolling Stone debate: "Corporate magazines suck, but you're still on the cover." Well, of course! It's a joke. Get over it.
People should take things rock stars say with a grain of salt because there's no one in rock and roll right now who's a relevant example of a spokesperson for anything. They do have an influence on people, and I think there's a new consciousness that's really positive among rock stars, like Rock the Vote. They're trying to make people aware, but I really can't think of anyone who's really schooled enough to be political to the point that would be required for a rock star. If Jello Biafra [former lead singer of the Dead Kennedys] was a big international star, it would be really cool. But he's not on a major label, and he doesn't write commercial enough music to use that as a tool.
AD: Does it make you laugh when people take apart all your songs, and try to figure out what you're saying?
KC: Oh, yeah. At the time I was writing those songs, I really didn't know what I was trying to say. There's no point in my even trying to analyze or explain it. That used to be the biggest subject in an interview: "What are your lyrics about?" [Laughs] I haven't written any new lyrics, that's for sure. We have about 12 songs for our new album we're scheduled to record in February, and I don't have any lyrics at all. Within the past year, notebooks and poetry books I've had lying around have either been destroyed or stolen. So I don't have anything to go back on at all. It sucks.
The past year I haven't been very prolific at all. A few months ago we went on tour to Europe, and before we went I took two of my favorite guitars and all my poetry books and writings and two tapes that had guitar parts I was going to use for the next record, and I put all this really important stuff in our shower, because we've never really used our shower before. And the roommates upstairs had a plumbing problem, so when we came back, everything was destroyed, I don't have anything to go back on at all. It's pretty scary.
AD: I read the liner notes you wrote on Incesticide. I've never seen somebody on a major label say, "If you're a racist, a sexist, a homophobe, we don't want you to buy our records."
KC: That's been the biggest problem that I've had being in this band. I know there are those people out in the audience, and there's not much I can do about it. I can talk about those issues in interviews - I think it's pretty obvious that we're against the homophobes and the sexists and the racists, but when "Teen Spirit" first came out, mainstream audiences were under the assumption that we were just like Guns N' Roses.
Then our opinions started showing up in interviews. And then things like Chris and I kissing on Saturday Night Live. We weren't trying to be subversive or punk rock; we were just doing something insane and stupid at the last minute. I think now that our opinions our out in the open, a lot of kids who bought our record regret knowing anyhing about us. [Laughs]
There is a war going on in the high schools now between Nirvana kids and Guns N' Roses kids. It's really cool. I'm really proud to be a part of that, because when I was in high school, I dressed like a punk rocker and people would scream "Devo!" at me-because Devo infiltrated the mainstream. Out of all the bands who came from the underground and actually made it in the mainstream, Devo is the most subversive and challenging of all. They're just awesome. I love them.
AD: Maybe there'll be a Devo revival soon, like the Village People revival.
KC: I saw the Village People two years ago in Seattle! They were so cool. They still had the same costumes.
AD: Is there anything about Guns N' Roses' music you like?
KC: I can't think of a damn thing. I can't even waste my time on that band, because they're so obviously pathetic and untalented. I used to think that everything in the mainstream pop world was crap, but now that some underground bands have been signed with majors, I take Guns N' Roses as more of an offense. I have to look into it more: They're really talentless people, and they write crap music, and they're the most popular rock band on the earth right now. I can't believe it.
AD: Didn't Axl Rose say something nasty to you at the MTV Video Music Awards in September?
KC: They actually tried to beat us up. Courtney and I were with the baby in the eating area backstage, and Axl walked by. So Courtney yelled, "Axl! Axl, come over here!" We just wanted to say hi to him--we think he's a joke, but we just wanted to say something to him. So I said, "Will you be the godfather of our child?" I don't know what had happened before that to piss him off, but he took his aggressions out on us and began screaming bloody murder.
These were his words: "You shut your bitch up, or I'm taking you down to the pavement." [laughs] Everyone around us just burst out into tears of laughter. She wasn't even saying anything mean, you know? So I turned to Courtney and said, "Shut up, bitch!" And everyone laughed and he left. So I guess I did what he wanted me to do--be a man. [laughs]
AD: Does he remind you of guys you went to high school with?
KC: Absolutely. Really confused, fucked-up guys. There's not much hope for them.
AD: When he was singing about "immigrants and faggots," people were excusing it by saying, "Well, he's from Indiana-"
KC: Oh, well, that's OK then. [Laughs] Insane. Later, after we played our show and were walking back to our trailer, the Guns N' Roses entourage came walking toward us. They have at least 50 bodyguards apiece: huge, gigantic, brain-dead oafs ready to kill for Axl at all times. [Laughs] They didn't see me, but they surrounded Chris, and Duff [McKagan of Guns N' Roses] wanted to beat Chris up, and the bodyguards started pushing Chris around. He finally escaped, but throughout the rest of the evening, there was a big threat of either Guns N' Roses themselves or their goons beating us up. We had to hide out.
Since then, every time Axl has played a show he's said some comment about me and Courtney. When he was in Seattle, he said "Nirvana would rather stay home and shoot drugs with their bitch wives than tour with us." [Laughs] That's why there's this big feud in most of the high schools. It's hilarious. He is insane, though. I was scared. I couldn't possibly beat him up; I know he would beat me up if he had the chance.
AD: How do you feel about Guns N' Roses fans coming to see you?
KC: Well, when we played that No on 9 benefit in Portland, I said something about Guns N' Roses. Nothing nasty - I think I said, "And now, for our next song, 'Sweet Child o' Mine.'" But some kid jumped onstage and said, "Hey, man, Guns N' Roses plays awesome music, and Nirvana plays awesome music. Let's just get along and work things out, man!"

Kurt's diary

21. března 2006 v 19:16 | Dying |  Dokumenty, deníky atd.
..Deník Kurta Cobaina (nekompletní)..
Postupně aktualizuji (naposled 25.1.07)
U některých obrázků jsou mé velmi mizerné překlady.
Takhle to vypadá, někde jsem četla, že v Americe prodávají paper back za čtyři dolary... Že by to u nás měli za stejnou cenu pochybuji.
A tenhle je můj ;)
Na každé zastávce musíš zkontrolovat:
1)Olej
2)vodu
3) tlak v pneumatikách
4)řadící páku
5)kapalinu v akumulátoru
6)brzdnou kapalinu
7)ložiska
8)světla
9)matice na šroubcích
10)umýt vůz
11) trubku od chladiče
12)okna
*ZAVŘÍT VŠECHNY DVEŘE.
ŽÁDNÝ HOSTI, GROUPIES, LIDI Z JINÝCH KAPEL
NE TANKOVAT JINDE NEŽ U BENZÍNEK EXXON. BEZ VYJÍMKY.

Každých 400 mil zkontrolovat čistotu vozu a spočítat věci. Najít bezpečné místo k vybočení z trasy a vytáhnout z vozu každou část hudebních nástrojů a elektronických částí z úkrytu v přístrojové desce.
Uklízecí Servis Borovice,
Přátelsky, rychle, čistě
Koupelny - umyvadlo-toaleta-mop-zrcadla-papírové ručníky
Jinak - kancelář-prach-vysávání-zametání-popelníky-smetí-okna
Víte, že uklízecí služby mají obvykle příliš mnoho budov, které musí uklidit, z čehož vyniká že neuklízejí pořádně a jde jim hlavně o čas. Ale v uklízecí službě borovice úmyslně omezujeme počet našich klientů, abychom mohli uklízet osobně a dát tomu tolik času kolik to potřebuje. Garantujeme ceny o 50,00$ nižší, než obvykle dáváte za úklid.
Cassette tapes
Camera Dept.
Sony
10 P
Ketchup
Coke
Worste Chire (?)
Sprinkle
Garlic Salt!
Rub flour on em
Brown em
1/4 cup water on pan (to je na tom napsáno)